"Yumuşak güç" konseptlerdir yazarı Joseph Nye altında maddi olmayan kullanımı ile kültür kaynakları fark İyiyle etkiiemek hedef İnanarak bir baskı olmadan. En "yumuşak gücü" hakkında konuşmak İnsan ABD. Ancak bugün Çin zaman şartlarda yeni dünya lideri oluyor, diğer ülkelerde konumlandırma onu idrak büyüyor. Kurulan "yumuşak güç" Çin'in amacı nedir? Hangi aletleri içinde Çin Orta Asya ülkeleri etkiliyor? Bölgede Çin'in İnsani genişleme mi gidiyor? Bu sorulara cevap "Евразия.Эксперт" uzman muhabiri artırıcı Konseyi üyesi, milli birlik ve dini politika Kırgızistan Cumhuriyeti Başkan rağmen, siyasi analist Denis Pertak'tı.

- Denis mikailoviç, son yıllarda Çin'in ekonomide bir rolü arttı sadece Orta Asya ülkesi ve eğitim alanlarında, ama, İnsani gerçekleştirdi. Genel olarak tanımlamak mümkün "yumuşak güç" Çin'in Orta Asya mı?

- Orta Asya'da yaratmak zorunda onu neredeyse sıfırdan. İmaj yüksek yerler son derece negatif bir güç ki, neredeyse herkesin bölge ülkelerinin bu çinlelerle çatışmalar vardı.

Örneğin, Bişkek altında yaşadığı yerleşim var ünlü Çinli filozof. Bu bölgede yaşamış, transforme İlk beri etnik Çinliler geldi, sonra diğer kabileler karışmış ve halktan olan bu erime kazanı. Kaldı ki, nasıl Çin'e karşı güçlü bir rakibe her zaman onları sevindim uzaklaştırmak.

Ayrıca, Sovyet dönemi KIRGIZİSTAN zaman yatılı bir bölge olduğunu görebiliyordu, çok sayıda vatandaş sınırda yaşıyor, ne ile bir dizi bağlantılı risk. Stalin döneminde Çin'le ilişkileri vardı ve Kruşçev, Brejnev sıcak ve üzerinde gerilen. Bu geçmiş ve nüfusu.

- Çin ile ilgili genç nesil değişti mi var?

Kırgızistan Gençlik iki gruba ayrılabilir. Küçük bir azınlık, bir Çin, ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyor İngiliz, sahibi, orada çïkarïyorlar İsimler, genel olarak olumlu Çin için de geçerli. Ama insanların büyük çoğunluğu geleneği ve incelikle, çoğu zaman bir olduğunuz şüphesiyle cehaletin gücüne en Çin'den.

Çin'in dış politika uygulamada yetkililer dikkatli davranıyor. Onu en büyük bir avantaj olan diğer ülkelerin içişlerine karışmama politikası İlkesi. Bu yüzden "yumuşak güç" Çin üzerine zengin bin kültür ve statüsü konusunda dünyanın en büyük ekonomi büyük.

- Ne temel mekanizmalar "yumuşak güç" Kırgızistan'da ve genel olarak Orta Asya'da Çin'in?

- Kırgızistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı verilerine göre, Çinli öğretilir 8'de ülkenin en büyük Liseler: BSU onlara. K.'de. Карасаева, onlara knu. Evet, balasagyn KSÜ onlara. E. arabaev, krsu onlara. B. Н.Ельцина Oş Devlet Üniversitesi, Oş Devlet Üniversitesi, Narın, ayrıca Edebiyat ve Eğitim Enstitüsü ve Teknoloji Üniversitesi, Oş Lykeion "bilim" bir ОшГУ.

Eğitim alanında köşe taşı haline geldi bir de insani Bişkek Üniversitesi Konfüçyüs kurumları çıkıyorlar Kırgız Ulusal Üniversitesi'nde. Onlar 2007-2008 yılında kurulan ve sırasıyla Pekin finanse edilen. Konfüçyüs Enstitüsü Oş şehrinde 2013 ile de çalışıyor. Konfüçyüs Enstitüsü ОшГУ en iyi iş yaratıcı ve verimli için 2017 Enstitüsü tarafından bulundu.

Onlara knu. Evet, ülkenin en büyük üniversite balasagyn üzümlüklerden Çin кыргызско 1300 Eğitim fakültesi öğrenci var. 2017 yılında hibe olarak Çin'in onlardan 100 okula gittik. Bugün, 146 ülkede 525 kurumların yaratıian Konfiçyüs ve 1113 ilk ve orta dereceli okullarda Konfüçyüs sınıf. Bir işe knu 24 Profesör Çin'den gelen, KIRGIZİSTAN karşılıklı değişim.

Konfüçyüs Enstitüsü pree knu onlara. J balasagyn Cumhuriyeti'nde 8 sınıf açtı (bir sınıf malzeme maliyeti yaklaşık 30 bin dolar) ve konser salonları 18 multimedya (maliyeti ekipmanım İzleyicilerin bir multimedya yaklaşık 3.5 bin dolar). Enstitüsü 2013 yılında Çin'e gönderdi, 600'den fazla Kırgız bir takviye kursuna düzenledi 800 öğretim için Çin. Açık çinlisin araştırmaları dersleri de şehirlerde Celal-Abad, Kırgızistan ve karakol.

Oş Devlet Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü için bir bireysel üretildim İmkanlar 1000 adam. Çin yapımı için 800 bin dolarlık bir ödenek tahsis edilmiş bir parti Yeni bir beş katlı bina Fakültesi Çin кыргызско 160 sandalye için yurt de yer alıyor. Bugün Çin'in doğrudan ОшГУ 52 üniversiteler ile işbirliği. 250'den fazla öğrenci eğitim ve staj ОшГУ geçiyor ve 100 öğretim Çin'de, Pekin, Şangay liseler lanchow'dan, Suzhou, Dalian ve Urumçi.

2012 yılında cumhuriyetin orta ve yüksek eğitim kurumları 38 depolamaya çalışıyor çinlisin. Eylül 2014'de bir devlet idaresi Akademisi Başkan Kırgızistan Cumhuriyeti işbirliği anlaşması imzaladı ve Çin'in devlet İdari Akademisi. Ayrıca iki program daha PEKİN finanse ediyor hat shouse, Kırgızistan'da bir yıl içinde 50 öğrenci için bir fırsat veren Çin topraklarında eğitim aracılığıma (şartıyla Çinli sahipler).

Kısa bir süre, Bişkek'ten 95 numaralı okulu açacak devlet çinlisin, çalışmak için inşa edilen Çin pahasına Grant. 2016 yılından beri Ulusal Bilimler Akademisi Bilim Kütüphanesi merkezinde sekiz aylık ücretsiz kurslar Konfüçyüs Enstitüsü'nün desteğiyle çalışıyor çinlisin. Onlar lise öğrencileri ile alakalı, öğrencilerin ve genç bilim adamı. Ekim ayında da başkent açıktaydım İlk Çin Orta Asya'da kitapçï "şans".

Son üç yıl için ruhsat bölümünde ders hakkı var "Sinoloji" 4 yüksek eğitim kurumları, ve üç ay için 2017 - 9 kuruluş var. Bişkek'ten bir 37 ders çalışıyor ve Cumhuriyet'in her yerinde 65. İnşaat planlanıyor "İpek yoluna Enstitüsü Çin KIRGIZİSTAN."

Çok benzer birçok öğrenci değişim programları. Binlerce kişi zaten sütten ve Çin'de öğrenir. Bu çok ilginç, çünkü orada güzel hibe ve 1 bin dolara burslar, eğer bu bile çok naklolmak Yüksek Lisans.

- Çin Eğitim Rus ile rekabet edebilir mi?

- Kesinlikle evet, ama onlar için odaklı farklı grup. Okula giden insanlar, Çin, Rusya'ya gitmek istemedik aslen. ABD veya Avrupa ülkeleri tercih tercih ederler, ama çeşitli nedenlerle Çin'e gittik.

- Hangi bilgi iş bölgede Çin geçiriyor?

- Siyasette önemli rol oynuyor Çin faaliyetleri medya "yumuşak güç". Gazeteciler, televizyon dizileri ve diğer etkinlikler İstihbarat sayısız hazırlıyorlar, tek bir amaçla göstermek pozitif gelişmeler ve Çin'den.

Kasım 2017'de Bişkek'ten bir gazete 2 sene doldu "İpek Yolu. Kültürel Gelişme "Cumhuriyet Gazetesi, ikinci baskılar. Haftalık tiraj bir gazete yazıları ile Kırgız ve Rusça dilleri için - 20 bin adet, Çince, daha 4 bin Gazete, parlak bir örneği olan "yumuşak güç" fazla işgüzar, acı, ama tipik bir hastalığı.

Iyi yönlerinden kutlamak bir ekonomi, kültür, teknoloji, yüksek yerler hakkında ilginç notlar ortak кыргызско Çin projeleri. Bedava gazete Cumhuriyet çapında yayılıyor. Önce sekiz, şu an. Sadece 102 numara verildi. Facebook Sayfa var (yaklaşık 400 takipçi) ve kanalın da WeChat. İki sitesi de var (Çince ve Rusça) ve aynı adı taşıyan bir dergi.

Bir veri bir olumlu bir gelişme, Çin'in Kırgızistan sergileniyor yaratılıyor, modern ve geleneksel Çin yaşam tarzının kültür, ortaya çıkacak olumlu işbirliği örnekleri, mutlu bir hayat arkadaşı ile Çin'in ulusal azınlıkların, Çin'de İçlerinde Kırgızları ve Çin var.

Çin, Uygur ve Dungan ile İş büyük ilgi gösteren de Kırgızistan, toplumları İletişim tarafından ailesiyle birlikte bu ülkede. Çinli bilim adamları, araştırmacılar için çalışan ve Sinoloji дунгановедения merkezinden Cumhuriyeti Ulusal Bilim Akademisi.

3 yıl içerisinde Çin sımii uzun yoldan bir ağ marjinal kaynağımolmasıymış ölçülüyüz kadar ilginç bilgi ağı TARİHİNİN, gazete ve televizyonda.

Devlet için Cumhuriyet kanallarda "ktrk" ve "ЭлТР" Çin hakkında Çinli gazetecilerin İletişim çıkıyor, ATILGAN: Bir "ktrk" - "Avrasya zaman", "kayıt" ЭлТР "-" Çin'e Yolculuk " (bir saat süren program hakkında Çin'in Xinjiang Uygur bölgesinde bir Kırgız söylediler İspanyolca). Ocak 2017'ten beri ulusal haber ajansı Kırgızistan "kabar" mali desteğiyle İnfaz Çin Büyükelçiliğinden bölüm sitede Çin Devlet Haber Ajansı haber bloğu da var "Xinhua."

Kanal 7 Temmuz 2015'de "ЭлТР" bir daha Çin'in Sincan televizyon daha 3 yıl. Ne dışında televizyon kanalı yayın sağlıyor yayınlanacak "sapar Жунгого" ("Çin'e seyahat"), adanmış bir ekonomik ve kültürel konulara çizilmiş, Çinli bir dizi. "Элтр" ile işbirliği yaptığını televizyon Sincan 2004 ile 2014 yılında Çin tarafından bir TV kanalı var 19,3 milyon kedi balığı. Çin de bir belge imzaladı Oş özel TV'de "bashat."

"Rus CGTN" bir Çin Uluslararası TV kanalı, Rusça bildiriyorum. 10 Eylül 2009'de canlı yayın başladı adı "CCTV Rus" ve bağlantılı olarak, Çin'in küresel geçiş televizyon ağı (China global televizyon ağı) Aralık ayında 2016, yeni adı "The cgtn Rus". Temel konuları - kültür, sanat, coğrafya, teknoloji, gelenekler, gelişmeler. Ürün kaliteli ve ilginç ve önemli olan, ülkenin başarılı bir şekilde eaec gençlerin ilgisini çekmek için yarışıyor. Facebook Sayfa 400 bin takipçisi var. Video ile makamlara terfi yerleştirilir, almayı sağlayan on binlerce kişi izlemiş birçok silindirler.

- Hangi yönden izole edilebilir bir Çin "yumuşak gücü" Medya ve eğitimin dışında?

- Biri olan yön Çin tıbbı. Kırgızistan, Tacikistan gibi, bu ülkenin Sovyet sistemi ile evrensel, bir zamanlar yüksek kalitede bir sağlık hizmeti. Ama bugün birçok spesiyalleri doktorlar yoktur. Aktif bir şekilde ortaya çıkmaya başladı özellikle gibi çalışan özel Çin klinik, geleneksel bir tedavi, bu da yeni yüksek teknoloji maizeme.

Mali gelince, bu bölgenin birkaç yerel Cumhuriyeti sınırları içinde ticari bankalar kart içki alır ve mevcut ulusal maaş Çin sistemi ChinaUnionPay. Yerel bankalar ve dönüştürücüler Çin Yuan satmak ve satın alabilirsiniz.

Önemli bir unsuru olan "yumuşak güç" Çin'in krediler ve yatırım. 2013 yılında, Kırgızistan ve Çin arasında 7 anlaşma karşılığında 3 000 000 000 dolar daha Yatırım ve özellikle de aktif olarak kredi alıştırmak politik sınıf Kırgızistan, Çin gibi projeleri için para harcadığınız verimlilik izleme uğuriayacak değil, doğrudan denetimli ve onlara değil.

Neredeyse tüm projeler ve yatırımlar, Kırgızistan'a gelen bu kamu yatırımları, yatırım ve danışmanlık isabet ediyor ya da büyük Çin işi Çin Merkez ya da bölgesel hükümet.

Ben gibi değil bir kez duydum vakti Çin ile Kırgızistan'a yatırım yapmaya İlgilenmediler olmak. Sevmiyorlar İş seviyesi kalkınma, baskı, şantaj yetkili makamlarının yerel nüfusu ile çiftleşmiş olan.

Tipik bir plan, ne zaman büyük sanayi Çin İş atıigan inşa Kırgızistan'da, sonra kendi iflas durumu, para başına (bahanesiyle, alınan her şey) Çin'de devlet bankaları kar elde edilen ve gerçek bir iş, örneğin Kanada'da başladı.

Ama nasıl bir "yumuşak güç" çünkü Çin yatırımı daha çok bağımsızlık için alarm Cumhuriyet kent sakinleri arasında. Araştırma sonuçları "barometre bütünleşme Avrasya Kalkınma Bankası" 2014 yılında ankete katılanların %65'inin Kırgızistan'dan Amerika'dan alan eski Sovyet Cumhuriyeti yatırım görmek istiyoruz. Cumhuriyete karşı yabancı düşmanlığı artıyor da Çinli göçmenler.

- Ne dinamik "yumuşak güç" Çin Kırgızistan'da?

- Doğrudan yatırım neredeyse 16 kez fizilenmedi 2005-2010 için Kırgızistan'a Çin'in ve Rus aynı dönem için - 12 kez. 2013 yılında Çin yatırım hacmi 883 300 000 dolara ulaştı (İçlerinden doğrudan yatırım 468 000 000 dolar).

Çin'e dair kendi ihtiyacı var "yumuşak güç", 2007 yılında ilan etti İlk İnsanları ayrıntıiar hakkında sadece istediler, ne Çin, ve oynanmamış kullanmak için "yumuşak güç" örnek olarak, ABD'nin standartları ve değerleri değiştirmek. Da hedef belirlemiştik, Rusya gibi eski saklayabileceğimi etkisi.

Ilk görev "yumuşak güç" Kırgızistan'da Çin'in bu bölgedeki ruh sağırlaştırma anti Çin. Geçen yıl o zaten çok fazla ulaştı. Kırgızistan'da, özellikle de Çin'in tanınmış var Facebook.

- Nasıl değerlendirirsiniz genel olarak Çin'in bölgedeki etkisi ve durumu nasıl olacak Çin'in İnsani terfiiyi?

Sıfır tolerans bir parçası ve yabancı düşmanlığı "yumuşak güç" gidiyor, burada çalışıyor. Amerikalılar gibi "yumuşak güç" Joseph Nye (bu değerler değişimi gibi) ve Çin'e bağlı değil, burada sırasıyla %1 bile değil, çünkü Çin asla böyle bir amaç kişinin gözleri açılmıştı değişiklikler gösterir.

Hayır, çok farklı kültür beri İnsani iddiaları da reddetti: ev eşyası, yüksek kültür, ahlaki değerler. Kendi gücüne ve coğrafya ekonomik gelişmeler bütün Orta Asya ülkesi Çin çekiyor: Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan - dolaylı olarak doğrudan onunla komşudur. Çin'in tüm İlgilendiler içinde neler olduğunu. Ama, sinema ve sanat örnekleri taşımak çok marjinal söylev.

Dil popülerlik kazanıyor, ama herkes seviyesinde öğrenmek olabilir. Genellikle Çince öğrenmek için iyi bir Çin eğitim olması gerekir. Onu almak için başka bir güç altında Pekin nüfusunun %5, en iyi ihtimalle, o da çok istiyor.


Makale yazarı - Denis Berdakov, Orta Asya ülkelerine uzmanı. Yorumları denisberdakov @ gmail.com mail gönderebilir miyim