Geçen yıl başkan ve başkan değiştirdi ve eaec KIRGIZİSTAN birlikte yeni bir bütünleşme bir araya girdi. Yeni devlet başkanı, daha az duygusal geçirmek Bişkek sağlayacak daha istikrarlı ve pragmatik bir dış politika.

2017 için Kırgızistan ekonomisinin genel olarak iyi sonuçlar gösterdi ve doğru artırarak yüzde 4,5 arttı ve borç tavanı. Cumhuriyeti, Kazakistan ile iyi ilişkiler kurmaya tekrar kazanıyor ve diğer ülkelerle daha ailesinin kötü işlerini yapan kişi izlenimini güçlendirir.

Siyasi analist biri beiliss Bişkek Pertak'tı kulübe masher verdiği bir röportajda "Cumhuriyet" KIRGIZİSTAN gösteriyor ki bütün ülkelerle dostça politikasını iyi geçiriyor. Bu durumda kumar öncelik bağlı olan bir ülkeye en çok - Rusya. CR Hazine verilerine göre, 2018, çalışma göçmenler KIRGIZİSTAN yere yarımyıl İlki için 1 200 000 000 dolar ödeme %90'si RF.

- Denis mikailoviç, ne gibi bir dış politika jeenbekov Сооронбая onun öncülü?

Birincisi politika riyakarlıkta istikrarlı ve değil duygusal ırkçı ise İlk yüzler. Сооронбай sharipovich klasik geleneksel politikacı herkesle diziyor. Bir taraftan temelinde adil bir, diğer taraftan, adım adım. Dış politikasını sert bir konuşma yapmak için kendine izin vermeyerek son derece pragmatik yaklaşıyorum.

Bana göre, bu kesinlikle doğru. Çünkü dış politika başlandı ve bu her zaman olan Kırgızistan sağlanmasında yardım 2-3 güçlü подспорьев, örneğin güvenlik, savunma ve daha az sonra KGAÖ içinde shouse. Ayrıca bu nüfusu ekonomik destek ve katılımı ve eaec İyi hibe Çin'le ilişkileri, AB, ABD, Güney Kore ve Japonya.

Bu yüzden, dış politikası, küçük bir devlet olarak bizim için son derece pragmatik yaklaşıyorum, olmadanbir ağırlıklı olmalı, biri büyük gördüğüm siyasi misyoner hedef. Bu nasıl bir hırs, bu her zaman bütçe delik jeopolitik dinle. Kırgızistan ve böyle yaşar bir delik olan devlet bütçesi.

- Nasıl geçti eaec dönem Kırgızistan'da?

Açıkçası, bu seçim, siyasi krizin arka planda geçen yıl olan. Aslında bütün bu mahkeme, sunan ülkenin dijitalleştirme eaec bir öncü olmam gibi bir işin daha iyi olacak izlenen floşum sınırları içinde mal ve sonunda bütçe yetiştirecek, sahneleme İlk doğru değil.

Bu süreç sanayi kooperatifler sesleneceğimi gerekiyordu. Ama bu bağlı o seçkinlerdi, tüm ülkelerde var olan, bu soru eaec yakın gelecekte karar değil. Dijitalleştirme bu lafım, onun hakkında konuşmak çok şey var. Aslında bunlara için yazılım ve uygulama için Rus hayaletler İzleme için mal. Ne kadar sadece birkaç emtia ayakkabı grupların, kürk, ama bu İstatistiki artmaya devam edecek.

Kırgızistan için geçen yıl eaec biraz getirdi, yine de ekonomi çoğu Rus İttifakın. Ve Rusya'da ne yapar ne olursa olsun, bu çıkarların ve eaec gerçek gündemi var. Biz de geçen yıl bir dizi teklif onlardan iyi girişimlere bindirilmiş karmaşık siyasi iç durum.

CR yürütmedin mi bir önceki Cumhurbaşkanları aynı politikayı?

Pree Askar Akayev diyebilirim çok yumuşak çok yönlü dış politika. O zamanlar örnekler, o zaman aynı şey için teşekkür etti ve çeşitli ülkelerin büyükelçileri, hükümetin. Prensip olarak değil, tüm uyuyordu ve temize kim kime ne verdi. Bu bir politika, arkadaşlık ve teknik olarak o ülke için kötü oldu sessizce üzerinden geçmek için hiçbir neden yok, eğer iç politika başarısız olduğunu ve başarılı olmayan, 90'ların ile halkın beklentileri. Asgard akaevich sonunda kendimi gömdüm.

Siyasi dalgalanmalar büyülerinizi vardı, Rusya ve ABD'nin tutarsızlığını oynamaya çalışırken, en azından hatırlamamda Amerikan askeri üssünde ilgili bir soru. Sonunda, hepsi de çok sona erdi.

Anlamına mı geliyor bu politikadan vazgeçmek lazım çok yönlü? Kesinlikle hayır. Her şirk lazım ona doğru bozunumunun vektörüne önemini. Her vektör kendi özel bir önemini.

- Kendi yeni yaptığı konuşmada açıkça Jeenbekov Sooronba yakın ortak  Kırgızistan.

Bu kadar. Başkan, Rusya'yı aradı, hem de ekonomik olarak öncelikli ortak askeri ve ekonomik gerçekleştirdi. Ancak bu demek değildir, Kırgızistan ve Çin ile ticari ilişkileri geliştirmek yararlı değil önemli değil, Türkiye, Avrupa Birliği ile işbirliği içinde çalışmak İnsani alanda geliştirmek, hibe, ABD, Güney Kore. Ve bir teknoloji, birçok şeyi, birçok yönden sadece ülkemizi finanse Batılı ülkeler, bu da çok önemli.

Yetkililer, varoluş için gerekli olduğunu, siyasi sisteme göre, Kırgızistan, yukarıdan aşağıya benim yılda en az 300 milyon dolar gelmek zorunda. Ayrılan bu parayı bir siyasi elit (içinde, burslar, rüşvet ihaleler vesaire.), dikey bir o var var. Kısmen demektir ve altyapı, büyük bir kısmı için aynı çalınması sağlıyor, ama en azından kısmi bağiıiık seçkinlerdi, ücretsiz o çalışmıyor.

Bu yüzden, yaklaşık olarak yapması gereken sisteme para miktarı belirlenmiş. Tam olarak nereden geliyorlar bu kadar önemli değil. Önemli olan, onların altında siyasi talepleri için iyi olmadı.

- Tüm bölgede komşularımızla olayı nasıl gidiyor?

Şu anda bir gidiyor evet Orta Asya'da Rönesans açıklık, özellikle Özbekistan açıldı. Önemli olan böyle bir talep artışı gibi iki ülke arasında tanıtıyor KIRGIZİSTAN aktif olarak ticaret tur, karşılıklı ticaret, insani yardım projeleri arasında çalışmaya başladı ve Taşkent Bişkek.

Daha da önemlisi, Kazakistan'la iyi projeler devam ediyor ne var. Bu, o ülke toprakları içinde olan ülkelere çıkış var ve eaec sayesinde gidiyor bu ülkeye yeniden ihraç Çin'den. Düzeldi şimdi güzel bir başkan, sonra bunlar İlişkiler cebine yararına olan her Kırgız vatandaşı.

- Türkiye ile ilişkiler çok iyi diyebilir miyim?

Pek sayılmaz. Tüm kompleks var, bunların en önemlisi de bu sorunu Erdoğan'ın Kırgızistan'da bir soruna parmak olacak soru гюленовского etkisi var. Bir çok kişi arasında Türk liseler dahil seçkinlerdi öğrendi. Bizim toplumumuz bu iş böyle ne büzüsüp çıkamaz, zaten herkes geldi. Yok İyi olacak gyulenovtsev "süpürgeyle паганой", toplum kendisi, buna hazır değil.

Aynı Türk okulu "Sebat", şimdi adını "The Сапат", genel olarak bu ülkedeki en iyi eğitim kurumları. Ve matematik öğrettiler, kimya, biyoloji, fizik, İngilizceye. Ve orada tüm bölgesel eviiiiğin çocuklarını büyüttü, en az o kadar. Bu yüzden iyi ki kadar ise Kırgızistan ve Türkiye arasında ısınma var.

Bize bir çok yönden faydalı Türkiye ile işbirliği, tabii ki göz önüne alarak, kendi ulusal çıkarlarını kendi karşılamak meşgulsunüz. Kırgızistan için bu soru çok mümkün olduğunca kısa ve hiçbir konuda Erdoğan ile сорясь.

- Çin ile sorun yok gibi?

Kırgızistan bir Çin ile ilişkilerde, daha köklü İyi bir önceki başkan. Ekonomik işbirliği stabilimsi. Bütün bu sorunlar ile ilgili olan ihale, bu çürümüş yozlaşmış bürokrasi. Hâlâ büyük bir potansiyeli de dahil satış pazarı gibi.

Ama çok şey ile sınırlı devlet idaresi kalitesi en Kırgızistan'da, ama bu dış politika açısından açıklık, anlayış. Ayrıca İnisiyatifi geliştirmeye hazır olduğunu ve diyalog shouse çerçevesinde, bunun önemli bir yapı içinde burada bir başka İlişkiler iki taraflı Çin çalışıyor.

Genel olarak, söylemek zor, uzun zamandır böyle sağlam bir dış politika gibi Bişkek geçirecek. Şu anda bir görüş birliği var, bir senfoni, bir sonrasına çok zor, çünkü büyük ülkeler çevreleyen onurlandırmalıyız KIRGIZİSTAN ve büyük ilgi. Bazen onlar tektonik gibi ne zaman bizi başlar basın.

Bu yüzden önemli olan, en başından beri pitsula Сооронбая jeenbekov yapmak, nasıl ve hangi ülke ile net İlkesi İlişki çekeceğim. Herkes için iyi oldu tamam mı, hangi kriterlere İlişki yapılıyor, ne ülke ama, çok yönlü, kapalı devre KIRGIZİSTAN değil, öncelikli yönünü çok açık şekilde saygı ve belirler.

Şu anda öncelikli önemli konularda rol oynuyor, Rusya'dan askeri yardım, göçmen ve ticaret tur dahil, bu yüzden askeri teknoloji RF öncelikli.

Makale yazarı - Denis Berdakov, Orta Asya ülkelerine uzmanı. Yorumları denisberdakov @ gmail.com mail gönderebilir miyim